Forum Forum Bractwa Rycerskiego Zielonej Góry Strona Główna Forum Bractwa Rycerskiego Zielonej Góry

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SIEDLISKO-PLANY

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Bractwa Rycerskiego Zielonej Góry Strona Główna -> Rozmowy o wszystkim i o niczym
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MAZI
Bractwo Rycerskie Zielonej Góry



Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 397
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: 18 Mar 2008 03:04:07    Temat postu: SIEDLISKO-PLANY

Jeden z najciekawszych zabytków naszego województwa wreszcie ma szansę na odbudowę. Włoski inwestor obiecuje, że za kilka lat zamek w Siedlisku będzie prawdziwą perłą turystyczną
Przez lata mury zamczyska nad brzegiem Odry w Siedlisku pod Nową Solą straszyły resztkami stropów i kikutami wieżyczek. Obecnie kompleks pałacowo-zamkowy jest w tak opłakanym stanie, że aż trudno sobie wyobrazić, jak wyglądał w czasach świetności. A jego historia sięga XVI w., kiedy to na zlecenie Jerzego Schönaich rozpoczęła się budowa zamku. Fortyfikacje, kaplicę zamkową i budynek bramny zaprojektował Walenty von Saebisch, którego dziełem są także umocnienia Wrocławia i Świdnicy. Pod koniec II wojny światowej budowlę zniszczyli żołnierze radzieccy.
O odbudowie kompleksu myślano od lat. Zawsze jednak brakowało funduszy na rekonstrukcje ogromnego założenia. W 1964 r. opiekę nad zamkiem przejął zielonogórski szczep Makusynów. Pod wodzą Zbigniewa Czarnucha harcerze odgruzowywali ruiny, organizowali tam turnieje rycerskie, festyny. W 2003 r. zamek kupił prywatny właściciel z Nowej Soli za 257 tys. zł. Ponad rok temu całość odkupił od niego Giulio Piantini, prezes firmy Arcobaleno. - Urzekło mnie to fantastyczne miejsce. Jestem zakochany w ziemi lubuskiej, a w szczególności w rejonie Odry - tłumaczy włoski inwestor.
Od razu wziął się ostro do pracy. Już jest gotowa koncepcja zagospodarowania terenu i plan remontu. - Na szczęście zachowały się fundamenty i fragmenty zdobień. Na tej podstawie udało nam się w miarę wiernie odtworzyć wygląd kompleksu - przekonuje dr Maciej Małachowicz z Politechniki Wrocławskiej, który wraz z zielonogórskim architektem Jerzym Gołębiowskim opracowuje projekt odbudowy Siedliska. - Planujemy etapowanie inwestycji, bo lepiej zrobić trochę mniej, ale dobrze, niż wszystko na raz, ale niedokładnie, tanio i za szybko. Będziemy się z inwestorem pilnować wzajemnie, by zachować jak najwięcej zabytkowych elementów, ale i usatysfakcjonować właściciela. Na szczęście jest on bardzo wrażliwy na wartości historyczne obiektu - dodaje Gołębiowski.
Była część zamkowa z kaplicą, mauzoleum i budynkiem bramnym będzie udostępniona dla wszystkich. Ma ona zostać wyremontowana najszybciej. Jak planuje inwestor, po komnatach zamku będziemy mogli przechadzać się już za trzy lata. - W kaplicy będzie można brać śluby, a w muzeum będą się odbywały m.in. aukcje antyków i dzieł sztuki. Planujemy też oddanie pomieszczenia na spotkania samorządowców - zdradza Piantini. Kolejny etap to odbudowa części rezydencjalnej, która ma mieć już charakter komercyjny. To ona ma przynosić profity inwestorowi. Będzie tam hotel, duża sala na 200 osób, sale konferencyjne, restauracja.
Jak zaznacza Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków, obecnie jest moda na odbudowę zamków czy pałaców i często niestety powstają disneyowskie potworki, które potem są problemem dla konserwatorów. - W tym przypadku inwestor rozpoczął jednak przygotowania jak należy. Wystąpił o zalecenia, zatrudnił nie tylko architekta, który ma opracować nowe funkcje obiektu, ale i specjalistę dr. Małachowicza, który ma ocenić wartości zabytkowe kompleksu. Jest duża szansa, że tutaj fantazjowania nie będzie, ale że zostanie rzeczywiście odtworzony dawny wygląd siedliska - tłumaczy Barbara Bielinis-Kopeć.

Całość ma być gotowa do końca 2012 r. Odbudowa siedliska będzie kosztować ok. 80-100 mln zł. Część pieniędzy ma pochodzić z funduszy unijnych.
Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra


Niestety nadal nie naumiałem sie wklejac zdjec. Artykuł ze zdjęciem jak ma wygladac znajdziecie: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anez
Bractwo Rycerskie Zielonej Góry



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielona

PostWysłany: 19 Mar 2008 07:12:54    Temat postu:

wszystko ładnie pięknie ale jak w środku będzie wygladać jak Toszek z disco-kulą to ja dziękuję...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Bractwa Rycerskiego Zielonej Góry Strona Główna -> Rozmowy o wszystkim i o niczym Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin